Scroll Top

TRENDY

Rozważania przy wyborze ściany wideo
5 rzeczy do rozważenia przy wyborze ściany wideo do Control-Room

Dostępne są trzy dominujące technologie ścian wideo dla sterowni: monitory LCD, kostki do projekcji tylnej (RPC) i diody LED. Skąd wiesz, której potrzebujesz? W tym tekście podkreślimy mocne i słabe strony każdej technologii, ułatwiając Ci dokonanie wyboru.

Ponieważ, jako Integrator jesteśmy przedstawicielem kilku producentów wszystkich trzech technologii, możemy poprowadzić Cię w kierunku produktu, który najlepiej pasuje do Twojej sterowni – a nie tego, który znajduje się wyłącznie w portfolio jednej firmy.

Każda organizacja chce uzyskać najlepszy zwrot z inwestycji z dużych inwestycji w wizualizację.  Dlatego w tym poście podkreślamy niektóre kluczowe różnice między różnymi technologiami. Kilka innych elementów również wpłynie na decyzję, ale ten post z pewnością może dać pewne wskazówki. Dlatego przed podjęciem ostatecznej decyzji zawsze warto skontaktować się z nami.

Wielkość pomieszczenia i ściany

Pierwszym i łatwym kryterium jest wielkość pomieszczenia (sterowni). W przypadku małych pomieszczeń LCD jest zwykle preferowaną technologią.  Panele są dość płytkie, więc przestrzeń zajmowana przez ścianę wideo jest dość ograniczona.  Co więcej, LCD idealnie nadaje się również do krótkich odległości oglądania (zapewniając doskonałe wrażenia wizualne nawet przy oglądaniu z bliska. Dobre kąty widzenia zapewniają, że każdy operator może wygodnie oglądać zawartość na ścianie wideo, nawet gdy jest ustawiony nieco z boku. Jeśli potrzebna jest interaktywność (co ma miejsce najczęściej w mniejszych pomieszczeniach z ograniczoną liczbą operatorów), wówczas najlepszym rozwiązaniem są właśnie ściany wideo LCD.

Moduły z tylną projekcją (RPC)  najlepiej czują się w większych pomieszczeniach, ponieważ potrzebują większej głębi. Operatorzy będą mieli najlepsze wrażenia optyczne, patrząc prosto w ścianę.  Tak więc średniej wielkości lub duże pomieszczenie kontrolne, w którym operatorzy są umieszczeni nieco dalej od ściany to idealne miejsce dla RPC.
Ściany wideo LED Direct View najlepiej sprawdzają się również w nieco większych pomieszczeniach. Są bardzo płytkie, więc zajmują bardzo mało miejsca, ale wymagają nieco większej odległości oglądania (zależnie od rozstawu pikseli) tak, aby uzyskać najlepszy efekt. Na przykład model o rozstawie pikseli 1,2 mm najlepiej oglądać z odległości około 3 metrów. Nawiasem mówiąc, parametry optyczne ścian wideo LCD nie ograniczają ich stosowania w małych ścianach: nadają się również do użytku w większych pomieszczeniach!

Warunki oświetlenia

W przeszłości pokoje kontrolne były zazwyczaj ciemnymi i ponurymi miejscami, w których niewiele światła otoczenia mogło zakłócać treść wyświetlaną na ścianie wideo.  Poprawiona jasność ściany wideo zmieniła jednak ten sposób myślenia.  Ściany wideo z diodami LED DirectView mogą wytwarzać dużą jasność i są skuteczne nawet w najjaśniejszych warunkach oświetleniowych.  Ponadto technologia ta w minimalnym stopniu cierpi z powodu tak zwanego „odbicia lustrzanego” (innymi słowy, nie odbija światła pochodzącego z lamp lub okien, tak jak lustro).

Tradycyjnie, strumień świetlny monitorów LCD i (szczególnie) modułów do projekcji tylnej (RPC) jest niższy niż ścian LED. Zazwyczaj moduły projekcyjne do projekcji tylnej oparte o LED mają jasność około 400 nitów, podczas gdy ściany wideo z monitorów LCD wytwarzają 500 nitów.  Są jednak także dostępne produkty np. Barco RGB Laser ODL (RPC) i Barco UniSee (LCD) które z powodzeniem pokonały tę barierę i oferują najwyższą jasność na rynkach do 720 i 800 nitów w swoich technologiach.  Innymi słowy, produkty te nadają się również do użytku w trudnych warunkach oświetleniowych. Należy pamiętać, że większość technologii LCD odbija światło, dlatego należy to wziąć pod uwagę podczas ustawiania lamp oświetlenia głównego w sterowni.

Odbicia światła

Oprócz ogólnych warunków oświetlenia, ważne jest również umiejscowienie źródeł światła. Istnieje duża różnica między ścianami wideo LCD, RPC i LED, jeśli chodzi o odbicia.
Pamiętajmy, że istnieją dwa dominujące typy odbicia: zwierciadlane i rozproszone (lambertowskie). Pierwsza to ta, którą znamy z lustra: światło wpada i odbija się w 100% w jednym kierunku.  Odbicie rozproszone jest dokładnie odwrotne: światło odbija się jednakowo we WSZYSTKICH kierunkach.  Przykładem odbłyśnika rozproszonego jest kawałek białego papieru.
W przypadku ścian wideo odbicie może być ważnym parametrem i może utrudniać oglądanie przez operatorów.  Dlatego potrzebuje odpowiedniej uwagi.
Ściany wideo LCD działają jak zwierciadło.  Oznacza to, że potrzebny jest sprytny sposób rozmieszczenia punktów świetlnych. W większości przypadków nie jest to duży problem: po prostu należy upewnić się, że lampy i inne źródła światła nie są skierowane w stronę ściany wideo, a większość refleksów zostanie wyeliminowana.  Z drugiej strony ściany LED Direct View działają jak dyfuzor. W przypadku tych ścian wideo obowiązuje zasada: im ciemniejsze pomieszczenie, tym lepszy kontrast.
RPC działają zarówno trochę jak dyfuzor, jak i odbłyśnik, ale odbita ilość światła jest ograniczona. Dzięki temu są dobrym rozwiązaniem do pomieszczeń ze stałymi punktami oświetleniowymi i oknami, w których nie można dopasować warunków oświetlenia do ściany wideo.

Wyświetlana treść

W poprzednich rozdziałach omówiono przede wszystkim fizyczne cechy sterowni.  Ale treść, której chcesz użyć na ścianie wideo, jest oczywiście również niezwykle ważna.  W tym obszarze istotnym parametrem jest odstęp między ekranami lub szerokość ramki.  Tworzą one czarne linie wokół wszystkich pojedynczych wyświetlaczy, sprawiając, że ściana wideo wygląda na niejednolitą. Jeśli treść składa się z wielu okien „zamkniętych” w poszczególnych ekranach, nie stanowi to żadnego problemu, a czarne linie będą ledwo widoczne. Jednak w aplikacjach, takich jak sterowanie procesami, zazwyczaj pojedyncza aplikacja (SCADA) generuje obraz rozproszony na całej ścianie wideo.  Oznacza to, że czarne linie będą przebiegać przez zawartość, zakłócając płynne oglądanie. Jeśli tło jest czarne – co często się zdarza – linie te nie będą widoczne.
Spośród trzech różnych technologii LED jest jedyną całkowicie bezszwową. Jest to preferowana technologia zawsze, gdy potrzebne jest zagwarantowanie jednorodnego obraz podczas oglądania treści. Tradycyjnie ściany wideo LCD mają najbardziej wyraźne przerwy między ekranami i są najczęściej używane z aplikacjami wyświetlającymi podzielony obraz o „zawartości pudełkowej” w ramach poszczególnych monitorów, np. Do monitorowania nagrań z monitoringu wideo. Należy wtedy szukać rozwiązań takich jak Barco UniSee – to ściany LCD z najmniejszą przerwą między ekranami na rynku, co otwiera znacznie więcej możliwości dla paneli LCD.
Moduły do projekcji tylnej mają niewielką szczelinę między ekranami, która jest ledwo zauważalna i dlatego nadaje się do każdego zastosowania. Fakt, że w tej technologii nie występują efekty wypalenia (tak jak na ścianach wideo LCD), co jest bardzo korzystne w przypadku wyświetlania obrazów statycznych z dominującym czarnym tłem.

Możliwość aktualizacji

Chociaż ściany wideo są projektowane z myślą o długiej perspektywie, nadejdzie kiedyś czas, kiedy konieczna będzie ich wymiana.  Masz wtedy dwie możliwości: wymienić całą konstrukcję ściany wideo lub poszukać sposobów ponownego wykorzystania części istniejącej ściany.  Pamiętaj, że nie mówimy o wymianie jednej płytki ściany / modułu, ale całego ekranu.
Jeśli jesteś zainteresowany odzyskaniem części istniejącej instalacji, wówczas prawdopodobnie najlepszą opcją jest modułowa projekcja tylna.  Technologia ta składa się z modułu projekcyjnego i konstrukcji z ekranem.  Struktura ekranu jest bardzo solidna i nie ulega zużyciu. Dlatego niektóre firmy oferują zestawy modernizacyjne, składające się z modułu projekcyjnego (i niezbędnych wejść). To sprawia, że ​​aktualizacja jest znacznie szybsza, tańsza i bardziej ekologiczna. Ponieważ nie ma potrzeby prowadzenia dużych prac budowlanych, modernizacja prawie nie zakłóci codziennej pracy.
W przypadku ekranów LCD i LED możliwości aktualizacji są bardziej ograniczone.  Czasami może zostać odzyskana tylko konstrukcja montażowa -jeśli jest kompatybilna.

Wnioski

Nie ma czegoś takiego jak „najlepsza technologia ścian wideo”.  Wszystko zależy od aplikacji, treści i infrastruktury.  Aby określić, która z nich najlepiej odpowiada Twoim potrzebom – zapytaj eksperta – doradzi Tobie.
Oto podsumowanie najważniejszych cech każdej technologii:

  • Monitory LCD:
    Małe i średnie ściany
    Potrzebna ograniczona powierzchnia
    Doskonała jakość obrazu z bliska
    Dobre kąty widzenia
    Idealny do treści wideo
  • Moduły RPC:
    Ściany o średniej i dużej wielkości
    Brak efektów wypalenia i świetne rozwiązanie dla zawartości statycznej podobnej do SCADA
    Możliwość rozbudowy / wymiany, dzięki czemu można przedłużyć inwestycję
  • LED DirectView:
    Ściany o średniej i dużej wielkości
    Bardzo płytka, więc potrzebna jest niewielka powierzchnia
    Bardzo jasny, dzięki czemu można go używać w warunkach dużego oświetlenia otoczenia
    Idealnie dla nieograniczonego układu treści na jej powierzchni

 

Tekst opracowano na podstawie treści firmy BARCO z dnia 07.07.2020r. https://www.barco.com/en/news/2020-07-07-5-tips-to-select-control-room-video-wall?utm_source=linkedin&utm_medium=social&ccmpgn=T-00001680&utm_campaign=202000_GBL_GBL_main-social_LISD