Małopolskie Centrum Nauki COGITEON w Krakowie, otwarte w 2024 roku, zostało zaprojektowane jako przestrzeń, która dzięki nowoczesnym technologiom audiowizualnym pozwala odkrywcom w każdym wieku jeszcze lepiej zgłębiać tajemnice świata.
Zaawansowane rozwiązania audio i video umożliwiają odwiedzającym zobaczenie zjawisk w niespotykanej dotąd szczegółowości, usłyszenie najsubtelniejszych dźwięków oraz doświadczenie nauki w sposób angażujący wszystkie zmysły
Opis realizacji
Projekt
Ponieważ „zobaczyć znaczy uwierzyć”, dlatego nowoczesna technologia acuiowizualna pomaga poznawać, doświadczać i zgłębiać wiele codziennych i niecodziennych zjawisk na bardzo szczegółowym poziomie.
By odwiedzający mogli przekroczyć ramy wyobraźni, wyposażyliśmy w nowoczesne rozwiązania technologiczne:
– 11 laboratoriów tematycznych (5 łączonych i 1 pojedyncze),
– aulę audytoryjną,
– 5 sal konferencyjnych (1 łączoną oraz 3 pojedyncze).
Nasz współpraca obejmowała wyposażenie pomieszczeń w zaawansowane systemy:
🟠 projekcji multimedialnej,
🟠 nagłośnienia,
🟠 zintegrowanego sterowania,
🟠 urządzeń przełączających.
Wzywania
Projektowanie i wdrażanie technologii w Małopolskim Centrum Nauki COGITEON wiązało się z kilkoma wyzwaniami:
1. Różnorodność laboratoriów
Każde z laboratoriów charakteryzuje się inną tematyką: Cząstki, Reakcje, Przyroda, Technika, Smaki oraz Innowacje. Różnorodne cele naukowe i metody prowadzenia zajęć wymagały od nas indywidualnego dostosowania technologii.
2. Aula audytoryjna
W auli audytoryjnej zainstalowaliśmy m.in. ekran projekcyjny o szerokości 6 metrów. Wyzwaniem instalacyjnym był montaż tego ważącego 300 kg ekranu, który wymagał dźwigu, specjalistycznego sprzętu, konstrukcji oraz zaangażowania 12 osób.
Warto wspomnieć, że ze względu na użycie do transportu dźwigu, ekran został dostarczony do budynku na wczesnym etapie budowy, na długo przed instalacją. Dodatkowo przy montażu konieczna była koordynacja międzybranżowa z wykonawcą sufitu, by tubus, w który składa się tej wielkości ekran, mógł zostać w estetyczny sposób zabudowany i dopasowany do projektu wnętrza pomieszczenia.
Technologia
W każdym laboratorium oraz sali konferencyjnej zastosowaliśmy niezależne urządzenia do prezentacji multimedialnych (projektory laserowe, ekrany, nagłośnienie, dotykowe panele sterujące i przyłącza sygnałowe), które umożliwiają funkcjonowanie pomieszczeń zarówno jako niezależnych, jak i połączonych lokalizacji. Dzięki temu prowadzący mogą realizować eksperymenty zarówno dla większych grup pasjonatów, jak i w mniejszym gronie.
Dzięki zintegrowanemu systemowi sterowania za pomocą paneli dotykowych mogą sterować:
- projektorami multimedialnymi,
- ekranami projekcyjnymi,
- systemami nagłośnienia,
- skalerami AV,
- oświetleniem obiektu.