Ekspozycja główna Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego znajduje się w pierścieniu okalającym kopułę Świątyni Opatrzności Bożej na wysokości 26 metrów i zajmuje około 2000 metrów kwadratowych powierzchni.
Wystawa opowiada historię dwóch patronów Muzeum – Jana Pawła II i prymasa Stefana Wyszyńskiego – na tle stulecia, w którym żyli. Jej ramy chronologiczne obejmują okres od 1901 roku (rok urodzin Stefana Wyszyńskiego) do 2005 roku (śmierć Jana Pawła II). Ekspozycja ukazuje wpływ obu bohaterów Muzeum na losy Kościoła i Polski, ich wkład w zachowanie wiary i tożsamości narodowej i kulturowej Polaków oraz obalenie komunizmu.
Opis realizacji
łównym wyzwaniem stojącym przed SLX był dobór rozwiązań i urządzeń audiowizualnych, pozwalający na maksymalne wykorzystanie istniejącej przestrzeni w kształcie ringu. Na etapie projektowym owalne przestrzenie przekształcono w 14 multimedialnych stref tematycznych i zaprojektowano:
- system wielkoformatowych projekcji multimedialnych,
- system nagłośnienia,
- system zarządzania ekspozycją,
- system zintegrowanego sterowania,
- integrację wszystkich rozwiązań AV z systemami teletechnicznymi, elektrycznymi, oświetleniowymi.
Projekt obejmował:
- Wyposażenie wszystkich pomieszczeń w nowoczesne rozwiązania AV. W tym projektory, monitory prezentacyjne, monitory interaktywne, systemy zarządzania treścią, sterowania i podglądu, playery,
- Wielkoformatowe projekcje łączone (edge-blending) na zakrzywionych powierzchniach,
- System transmisji sygnałów AVoverIP.
- Montaż i uruchomienie infrastruktury sieciowej LAN i WiFi;
- System sterowania światłem w standardzie DALI;
- System monitorowania pracy urządzeń AV.
- Najwyższej jakości nagłośnienie firmy MEYER SOUND
Zaawansowane systemy projekcyjne PANASONIC
W projekcie wykorzystaliśmy 37 projektorow PANASONIC PT-RZ660 LBEJ z obiektywami ET-DLE030 oraz ET-DLE060. Wybór sprawdzonego producenta i modelu był kluczowy dla długofalowego powodzenia projektu. Projektory Panasonic sprawdziły się zarówno przy projekcji ultra short throw jak i zaawansowanych projekcjach łączonych o przekątnej rzędu 770 cali.
Łączona projekcja edge-blending o podstawie 15,4 metra pozwala gościom muzeum doświadczać wydarzeń historycznych tak jakby oglądali je na żywo.
Wyjątkowy system audio marki MEYER SOUND
Topologia systemu audio oparta została o rozwiązanie MEYER SOUND D-Mitri.
Za odtwarzanie i rejestrację wielościeżkowych sygnałów audio odpowiada system D-Mitri Wild Tracks a obsługę, krossowanie i obróbkę ścieżek audio na tak dużej powierzchni zapewnia matryca D-Mitri Core Matrix. System jednocześcnie obsługuje 144 kanały wejściowe oraz 144 szyny wyjściowe.
Wszystkie urządzenia audio połączone zostały przy pomocy protokołu sieciowego AVB z wykorzystaniem modułów synchronizacji napieć i protokołów.
Powstał system, który pozwala na synchroniczne wyzwalanie w czasie zaprogramowanych scenariuszy audio i video dla każdej ze stref. To pozwoliło twórcom wystawy na zbudowanie zaawansowanych scenariuszy zwiedzania z możliwością kontrolowania treści dynamicznie z poziomu systemu bądź manualnie przez przewodnika wystawy.